Ventilacija i klimatizacija knjižnice
Klimatizacija i ventilacija knjižnice zahtijevaju kvalitetno ventilirane prostore. Bitna je odgovarajuća klima i dovoljna mjera ventilacije, i u čitaonicama, gdje se čita, uči ili radi na računalu i zadržava velika većina posjetitelja, i u bibliotekarskom dijelu knjižnice, gdje papir s vremenom dobiva svoj miris, zbog čega je potrebno dovoljno često mijenjati zrak u prostoru. Veće knjižnice imaju i posebne zahtjeve za čistim sobama odnosno prostorima (tzv. “clean rooms”) u kojima je potrebno precizno održavati potrebnu temperaturu i vlagu kako bi se iznimno stare arhivske knjige odgovarajuće čuvale i time se produljilo njihovo trajanje.
Za projekt Sveučilište knjižnice u Splitu (HR) dobili smo nagradu Europske komisije EU GreenBuildingAward za najbolji energetski projekt 2009. godine.
Pogodne klima komore: Adsolair 56/58 | Resolair 62/66 in Resolair 64/68 | Adconair 76 | RewaTemp | Frecolair 14 | Drysolair 11
Sažetak projekta: Sveučilišna knjižnica Split
Kompleks Sveučilišne knjižnice Split otvoren je i fleksibilan prostor koji premošćuje tradicionalne barijere između korisnika, knjižnice i knjižničara. Riječ je o urbanom ali humaniziranom prostoru koji osigurava kreativno ozračje pogodno za učenje, pisanje i stvaranje.
Knjižnica osim bibliotekarskog dijela obuhvaća i knjižaru, papirnicu, prodajnu galeriju, dvoranu za izložbe, kavanu i restoran, multifunkcionalnu dvoranu, prostor za okupljanje studenata… Sadržava i posebne skladišne prostore sa specifičnim klimatskim i mikroklimatskim zahtjevima za skladištenje i konzervaciju posebnih publikacija i pisane kulturne baštine.
Visokoučinkovito energetsko rješenje
Zgrada predstavlja potpuno integralno rješenje višeg razreda s najvišim stupnjem optializiranja građevinske fizike.
U ranoj fazi projekta isplanirali smo jedinstven energetski koncept koji je uključivao i usku suradnju arhitekta i projektanta. Opseg energetskog koncepta:
- ventilacija i klimatizacija,
- priprema rashladne energije,
- priprema toplinske energije,
- iskorištavanje alternativnih izvora energije,
- digitalna regulacija odnosno automatizacija zgrade,
- centralni nadzorni sustav.
Rješenje je osmišljeno s visokim stupnjem povrata energije iz otpadnog zraka i optimizirano za primjenu neizravnog adijabatičkog hlađenja. Pomoću dvostruke fasade racionalno iskorištavamo i alternativnu opciju slobodnog hlađenja.
Svi energetski procesi međusobno su sinkronizirani, tako da objekt funkcionira kao inteligentna organska cjelina koja reagira na vanjske uvjete i prilagođava se željama korisnika. Zgrada neprestano štedi jer svoje procese racionalizira automatski.